O mnie Przedmiotowy System Oceniania z matematyki , rok szkolny 2022/2023 plansze matematyczne Moje przedmioty

Agnieszka Sadowska

Przedmiotowy System Oceniania jest oparty o Wewnątrzszkolny System Oceniania.

1. Cele Przedmiotowego Systemu Oceniania
  1. Określenie zasad, którymi nauczyciel będzie się kierował przy wystawianiu ocen z przedmiotów zawodowych.
  2. Dostarczenie uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o postępach lub trudnościach ucznia.
  3. Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju.
  4. Motywowanie uczniów do dalszej pracy.
  5. Wykorzystanie wyników osiągnięć ucznia do planowania pracy dydaktycznej
  1. Założenia ogólne

1. Uczeń otrzymuje oceny za realizację wymagań edukacyjnych, które zostały określone i podane na początku roku szkolnego.

2. Ocenia się osiągnięcia ucznia – wiedzę, umiejętności i postawy, np. aktywność, kreatywność oraz terminowość jakość i szybkość realizacji zadań

3. Za aktywność na lekcji można dostać „+” a następnie w zależności od ilości otrzymanych plusów uczeń może otrzymać ocenę:

”+”  - ocena dostateczna

”++”  - ocena dobra

”+++”  - ocena bardzo dobra

”++++”  -  ocena celująca

Za brak uwagi na uczeń może również  otrzymać „-„  Otrzymanie „- - -„ równoznaczne jest z ocena niedostateczną. Oceny za aktywność na lekcji nie można poprawić.

1. Formy sprawdzania wiedzy

• Pisemne prace klasowe (dłuższe sprawdziany pisemne) zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem oraz z podaniem zakresu tematów nimi objętych. Liczba tych prac pisemnych uzależniona jest od zrealizowanego materiału.Uzyskana ocenę można poprawić w ciągu 2 tygodni od podania ocen przez nauczyciela.
  • Kartkówki (krótkie sprawdziany pisemne) sprawdzające opanowanie bieżącego materiału z trzech ostatnich lekcji. Kartkówki nie muszą być zapowiadane. Oceny z kartkówki nie można poprawić.
  • Prace domowe. Oceniane są wyrywkowo i nie można poprawić oceny.  Za brak pracy domowej uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną, jeżeli nie zgłosił nieprzygotowania na początku lekcji. Za zgłoszony brak pracy domowej uczeń otrzymuje „-„. Nieodrobioną pracę domową należy przygotować na kolejną lekcję.
  • Odpowiedzi ustne, umożliwiające ocenienie nabytych wiadomości i umiejętności.Ustne odpowiedzi obejmują materiał z trzech ostatnich lekcji. Sprawdzają systematyczność pracy ucznia. Oceny nie można poprawić.
  • Zeszyty przedmiotowe oraz ćwiczenia podlegają bieżącej kontroli.
  • Postawa - ocena wystawiana na koniec I i II semestru, a zawiera w sobie zaangażowanie, systematyczność odrabianych prac domowych oraz pomoc koleżeńską
  • Inne formy aktywności. np. problemy otwarte, prace długoterminowe, udział w konkursie,  praca dodatkowa, projekt, praca w grupach.
  1. Kryteria oceniania prac pisemnych i odpowiedzi ustnych

Prace pisemne są oceniane punktowo, a uzyskane punkty każdorazowo przeliczane są na ocenę w skali od 1 do 6 z jak podano poniżej:

96% - 100%

celujący

85% - 95%

bardzo dobry

70% - 84%

dobry

50% - 69%

dostateczny

30% - 49%

dopuszczający

0% - 29%

niedostateczny

Uczeń może zgłosić brak pracy domowej lub nieprzygotowanie do zajęć najwyżej 3 razy w ciągu semestru, bez konsekwencji oceny niedostatecznej. Nie musi być oceniany wówczas za ostatnią pracę domową, odpowiedź ustną i kartkówkę z ostatniej lekcji. Zgłaszanie nieprzygotowania nie dotyczy sprawdzianów. Każde kolejne nieprzygotowanie to ocena niedostateczna.

Ocena semestralna (roczna) wystawiana jest na podstawie stopni zgromadzonych       w dzienniku w ciągu całego semestru (roku szkolnego). Przy wystawianiu oceny semestralnej i rocznej  brane są pod uwagę oceny uzyskane    z popraw. Uwzględniane są także oceny otrzymane w pierwszym terminie, ich wartość jest wagi 1.

Wystawiając ocenę śródroczną i roczną nauczyciel poszczególnym formom aktywności przyporządkowuje następujące wagi:

FORMA AKTYWNOŚCI

WAGA

KOLOR

1. Praca klasowa, pokonanie kolejnych etapów konkursu przedmiotowego, osiągnięcia na konkursach przedmiotowych rangi międzyszkolnej, osiągnięcia na konkursach przedmiotowych rangi międzyszkolnej,  testy egzaminu próbnego

czerwony

2. Kartkówka, dodatkowa praca domowa dla chętnych (prace długoterminowe), projekty, udział w konkursie, zadania praktyczne,

zielony

3. Odpowiedź ustna, aktywność na lekcji, postawa,

czarny

4. Praca domowa dla wszystkich, praca w grupie,  nieprzygotowanie do lekcji, zeszyt przedmiotowy/ćwiczenia,

niebieski

Zależność oceny śródrocznej i końcoworocznej od średniej ważonej wskazuje poniższa tabela:

OCENA

Niedostateczny (1)

S ≤1,69

Dopuszczający (2)

1,70≤ S ≤ 2,69

Dostateczny (3)

2,70 ≤S ≤3,69

Dobry (4)

3,70≤ S≤ 4,69

Bardzo dobry (5)

4,70≤ S≤ 5,29

Celujący (6)

5,30≤S

PSO podlega ewaluacji na podstawie rozmów, wymiany doświadczeń i opinii nauczycieli uczących matematyki.