Konsultacje

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W ZSP W KRYPNIE

1. PSO obejmuje ocenę wiadomości, umiejętności i postaw uczniów;

2. Ocenianiu podlegać mogą:

-Wypowiedzi ustne (waga 2):

· kilkuzdaniowa wypowiedź

· dialog

· prezentacja

Wypowiedzi mogą być przygotowane w ramach pracy domowej, w trakcie lekcji dotyczące realizacji nowych zagadnień. Przy odpowiedzi ustnej obowiązuje znajomość materiału z 3 ostatnich lekcji, a w przypadku lekcji powtórzeniowych z całego rozdziału.

-wypowiedzi pisemne(waga 2):

· odpowiedź na pytania

· wykonanie ćwiczeń gramatycznych, słuchania ze zrozumieniem

· redagowanie form wypowiedzi, takich jak opowiadanie, opis (postaci, ilustracji), sprawozdanie, charakterystyka, list prywatny, list formalny, kartka pocztowa, notatka (w formie planu, tabeli, wykresu), recenzja.

Prace pisemne mogą być wykonywane w ramach zadania domowego lub w czasie lekcji.

-prace klasowe(waga 4):

Przeprowadzane po zakończeniu działu i poprzedzone powtórzeniem; zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem; czas trwania pracy klasowej to 1 godzina lekcyjna.

-kartkówki (waga 3):

Niezapowiedziana lub zapowiedziana forma pisemna obejmująca materiał z nie więcej niż 3 ostatnich lekcji; mogą sprawdzać zadania domowe lub słownictwo z lekcji; czas trwania to 15 minut.

-zeszyt (waga 1)

Nauczyciel ma prawo sprawdzać staranność prowadzenia zeszytu, zapis notatek, prac domowych, itp. co najmniej raz w semestrze, bez wcześniejszego uprzedzenia.

1. Nauczyciel oddaje poprawione prace klasowe w terminie do 2 tygodni, kartkówki w ciągu tygodnia.

1. W przypadku sprawdzianów pisemnych przyjmuje się przeliczanie oceny według kryteriów:

96-100% - celujący (6)

85-95% - bardzo dobry (5)

70-84% - dobry (4)

50-69% - dostateczny (3)

30-49% - dopuszczający (2)

0-29% - niedostateczny (1)

1. Poprawianie ocen:

- uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną z pracy klasowej w terminie 2 tygodnie od otrzymania sprawdzonej pracy klasowej. Ocenę z poprawy wpisuje się do dziennika obok oceny uzyskanej poprzednio. Poprawa jest jednorazowa.

- Poprawie nie podlega praca klasowa, z której uczeń uciekł, jego nieobecność jest nieusprawiedliwiona, bądź w przypadku, kiedy uczeń został przyłapany na ściąganiu.

- Poprawie nie podlegają oceny z odpowiedzi ustnych, zadań domowych, zadań dodatkowych i kartkówek.

1. Nieprzygotowanie się ucznia do lekcji i brak zadania domowego:

-uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji (brak zeszytu, podręcznika, zeszytu ćwiczeń, wiedzy z 3 ostatnich lekcji) i brak pracy domowej. Zgłoszenie takie następuje tuż po sprawdzeniu listy obecności uczniów (przed wprowadzeniem tematu lekcji). Niewykorzystane nieprzygotowania w pierwszym semestrze nie przechodzą na semestr drugi.

- Liczba nieprzygotowań w semestrze odpowiada liczbie godzin j.angielskiego w tygodniu (uczeń ma 2 prawo zgłosić 2 nieprzygotowania w semestrze przy 2 h j.angielskiego w tygodniu)

1. Wystawienia oceny semestralnej i końcowo-rocznej dokonuje się na podstawie ocen cząstkowych ucznia według średniej ważonej.

1. Minimalna ilość ocen w semestrze: 5

Dostosowanie wymagań edukacyjnych z języka angielskiego uczniom objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną

Podstawa do dostosowania wymagań: niedosłuch

Na lekcjach języka angielskiego nauczyciel stosuje:

- zapewnienie dobrego oświetlenia klasy oraz miejsca w pierwszej ławce

w rzędzie od okna. Uczeń będąc blisko nauczyciela (od 0,5 do 1.5 m), którego

twarz jest dobrze oświetlona, może słuchać jego wypowiedzi i jednocześnie

odczytywać mowę z ust. Umożliwienie uczniowi (słuchaczowi) odwracanie się w kierunku innych słuchaczy odpowiadających na lekcji co ułatwi lepsze

zrozumienie ich wypowiedzi

· nauczyciel mówiąc do całej klasy, powinien stać w pobliżu ucznia (słuchacza)

zwrócony twarzą w jego stronę

· należy mówić wyraźnie używając normalnego głosu i intonacji, unikać

gwałtownych ruchów głową czy nadmiernej gestykulacji

· zadbanie o spokój i ciszę w klasie, eliminowanie zbędnego hałasu m.in.

zamykanie okna przy ruchliwej ulicy, unikanie szeleszczenia kartkami papieru,

szurania krzesłami, to utrudnia rozumienie poleceń nauczyciela i wypowiedzi

innych uczniów, powoduje też większe zmęczenie. Takie zakłócenia stanowią

również problem dla uczniów z aparatami słuchowymi, ponieważ są

wzmacniane przez aparat

· upewnianie się czy polecenia kierowane do całej klasy są właściwie

rozumiane przez ucznia (słuchacza) niedosłyszącego (w przypadku trudności

zapewnienie mu dodatkowego wyjaśnienia, sformułowanie inaczej polecenia,

używając prostego słownictwa)

· używanie jak najczęściej pomocy wizualnych i tablicy (m.in. zapisanie nowego

tematu, nowych i ważniejszych słów, wzorów, wykresów itp. )

· częste zwracanie się do ucznia niesłyszącego, zadawanie pytań by

zmobilizować go do lepszej koncentracji uwagi i ułatwić mu lepsze

zrozumienie tematu

· wydłużać czas na wykonanie zadania z uwagi na wolne tempo czytania

· przy ocenie prac pisemnych nie należy uwzględniać błędów wynikających

z niedosłuchu, nie powinny one obniżać ogólnej oceny pracy

przy ocenie osiągnięć ucznia (słuchacza) z wadą słuchu należy szczególnie

doceniać własną aktywność i wkład pracy ucznia, a także jego stosunek do

obowiązków szkolnych (systematyczność, obowiązkowość, dokładność)

zapisywanie poleceń pracy domowej i kartkówek oraz notatek z lekcji na tablicy lub bezpośrednio w zeszycie lub kartce ucznia.

Podstawa do dostosowania wymagań: orzeczenie o upośledzeniu w stopniu lekkim

• wydłużony czas pracy

• możliwość korzystania z pomocy dydaktycznych podczas pisania testów i kartkówek

• stosowanie prostych poleceń