przykłady ćwiczeń i zabaw słuchowych i  oddechowych

1. Zabawy z przedmiotami codziennego użytku wydającymi dźwięki np. klucze, monety, sztućce,  pudełka z kaszą, butelka z wodą ( rodzice prezentują dźwięki przedmiotów i po prezentacji mozna rozpocząć zabawę w rozpoznawanie. dziecko podczas rozpoznawania dźwięku nie może widziec przedmiotu)
  2. Zabawy instrumentami muzycznymi - cymbałki, flet, gitara, grzechotka itp. dziecko odwraca sie i słucha dźwięku  instrumentu. Odgaduje i sprawdza. Jeśli nie pamieta nazwy instrumentu może wskazać gestem.
  3.  W tej zabawie możemy wykorzystać np. pokrywke od garnka, blaszkę do pieczenia, tłuczek do ziemniaków lub instrumenty muzycne np. cymbałki..... Dziecko odgaduje prezentowany dźwięk.
  •  Jaki dźwięk słyszysz?
  • czy był to dźwięk cichy czy głośny?
  • czy dźwięk był krótki czy długi ?
  •
  • przed rozpoczęciem zabawy prezentujemy dźwięki i wyjaśniamy dziecku co znaczę pojęcia : długi i krótki, cichy i głośny itp.

4. zabawa w identyfikowanie dźwięku - skad dobiega, co słyszę...

5. szukamy dźwięku - dziecko szuka ukrytego przedmiotu, który wydaje dźwięk

6. odtwarzanie rytmów granych na bebenku, bądź wystukiwanych na stole itp

7. dmuchanie baniek mydlanych, dmuchanie na piłeczki, piórka , płomień świecy itp